پایگاه رسمی انتشارات جان جهان، ناشر بسته‌های آموزشی بی‌بی رعنا تلفن: 66595290 021

پیشخوان

محصولات

درباره ما

کودک با هوش

چگونه به کودکان در کسب مهارتهای زندگی کمک کنیم

کودک طی شش سال اول زندگی باید دو مهارت شنیدن و گفتن را بیاموزد. هر چه او این مهارت‌ها را بهتر بیاموزد در آینده با مشکلات کمتری روبرو خواهد شد. منظور از آموختن مهارت‌های شنیدن و گفتن این است که کودک بتواند آنچه را می‌شنود تجزیه‌وتحلیل کند تا منظور گوینده درک کند و پاسخی درخور ارائه دهد. هر چه این درک مطلب بالاتر باشد، کودک پاسخ‌هایی شایسته‌تر ارائه می‌کند و باهوش‌تر به نظر می‌رسد.

چگونه می‌توان این مهارت‌ها را تقویت کرد؟

این مهارت‌ها نسبت مستقیمی با گنجینۀ لغات کودک دارد. به‌عبارت‌دیگر هرچه دایرۀ لغات کودک وسیع‌تر باشد، او در شنیدن و گفتن ماهرتر است. بهترین راه برای وسعت بخشیدن به دایرۀ لغات کودک همانا تعریف کردن قصه‌هایی است که مطالب آن برای کودک قابل‌درک باشد. در قدیم این مهم به عهده پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها بود. آن‌ها باتجربه‌ی ارزشمندشان به‌خوبی از این قابلیت زبان استفاده می‌کردند و قصه‌هایی -که گاه حتی فضایی سور آلیستی داشت- را به‌گونه‌ای بیان می‌کردند که کودک آن را می‌فهمید و از آن لذت می‌برد. توجه داشته باشید که  نکته‌ی کلیدی اینجاست؛ «لذت». اگر کودک از امری لذت نبرد نمی‌توان به تأثیرات آموزشی آن امر امیدوار بود. اما به‌راستی کودک از چه لذت می‌برد؟ آیا از ماجراها و هم ذات پنداری با قهرمان داستان؟ در بسیاری از این متل‌ها قهرمان مشخصی وجود ندارد و ماجرای جالبی هم اتفاق نمی‌افتد به این مثال توجه کنید: «کک به تنور، مورچه خاک‌به‌سر، بابا بیل به دوش و ...» این متن بخشی از یک متل معروف ایرانی است. جملاتی بی‌سر ته که حتی فعل هم ندارند. اما کودک از آن لذت می‌برد و حاضر است هر شب آن را بشنود.

درواقع در اینجا  کودک از فهمیدن و کشف کلمات لذت می‌برد. این متل ابداً سعی نمی‌کند کودک را مستقیماً در معرض آموزشی قرار دهد و یا پند و اندرزی به او بگوید، بلکه این متل فقط و فقط او را در معرض اطلاعاتی ناقص قرار می‌دهد که کودک با تخیل خود آن را کامل می‌کند و به کشفی جدید نائل می‌آید و این روند هر شب به‌گونه‌ای شگفت‌انگیز و کاملاً نو دوباره و چندباره اتفاق می‌افتد. این‌گونه، کودک هر بار تمرینی کارآمد برای درک مطلب خواهد داشت.

این روند در دبستان، با کسب مهارتی جدید همراه می‌شود. مهارت خواندن. اگر در این مقطع برخورد درستی در آموزش این مهارت انجام شود، کودک این چالش را با موفقیت از سر خواهد گذراند و مانند شنیدن و گفتن حالا از خواندن هم لذت خواهد برد. اما اگر آموزش این مهارت به‌درستی انجام نشود و کودک درک مطلب کافی از متونی که می‌خواند نداشته باشد؛ خواندن برایش به کابوسی دهشتناک تبدیل می‌شود و او را دچار اضطراب و استرس خواهد کرد. به یاد داشته باشید هیچ‌کس در حالت اضطراب و استرس چیزی نخواهد آموخت.

حال این سؤال مطرح می‌شود که آموزش درست چگونه آموزشی است؟

یک جواب قطعی برای این سؤال وجود دارد: آموزش درست آموزشی است که کودک از آن لذت ببرد؛ و با توجه به سابقه‌ای که کودک در آموزش مهارت‌های شنیدن و گفتن داشته است، این لذت وقتی اتفاق می‌افتد که کودک خود مطالب را کشف کند و به درک مطلبی کاملاً شخصی دست پیدا کند. شاید بتوان گفت آموزش درست آموزشی است که در آن چیزی آموخته نشود، بلکه کودک را در مسیری قرار دهد که خود بیاموزد.

در حال ارائه فرم...

سرور با خطایی مواجه شد.

 با موفقیت ارسال شد.

کلیۀ حقوق مادی و معنوی این سایت برای انتشارات جان جهان محفوظ است

انتشارات جان جهان

تهران، خیابان آزادی، خیابان والعصر، کوچه علیخانی، شماره 9، واحد 1

کد پستی: 1419983461

تلفن: 66595290، 09125675707

info@janejahan.com