پایگاه رسمی انتشارات جان جهان، ناشر بسته‌های آموزشی بی‌بی رعنا تلفن: 66595290 021

پیشخوان

محصولات

درباره ما

پندی از انیشتین

شاید شما هم بدانید که انیشتین هیچ‌گاه در دوران تحصیل دانش‌آموز ممتازی نبود و معلمان او هرگز انتظار نداشتند که او روزی بزرگ‌ترین دانشمند عصر خود شود.

روزی بعد از یک سخنرانی‌های انیشتین، خانمی با پسر خردسالش نزد او آمد و گفت: پسر من شما را بسیار دوست دارد و تحت تأثیر شماست اما ریاضیاتش ضعیف است خواهش می‌کنم با او صحبت کنید. انیشتین به پسر گفت: پسرم افسانه بخوان. مادر که گمان کرد انیشتین درگیر گیجی نوابغ است و منظور او را درنیافته گفت: نه او ادبیاتش خوب است، ریاضیاتش ضعیف است. انیشتین پاسخ داد: آن‌قدر که من از داستایوفسکی ریاضی آموختم از گوس نیاموختم.

از این کلام انیشتین می‌توان به اهمیت ادبیات در رشد خلاقیت ذهنی پی برد. آنچه ذهن را به خلاقیت وامی‌دارد همانا تصویرسازی ذهنی است.  ادبیات این کار را به طرز بسیار هوشمندانه‌ای انجام می‌دهد. وقتی شما داستانی را برای کودکی می‌خوانید، کودک اقدام به خیال‌پردازی و خلاقیت در ذهن خود می‌کند و این امر مانند ورزشی برای ذهن، هرروز آن را بالنده‌تر و قوی‌تر خواهد کرد. و همه می‌دانیم که یک ذهن خلاق چه‌کارها که نمی‌تواند بکند.

چنین کودکی وقتی وارد دبستان می‌شود، به شوق خواندن داستان، آموزش الفبا را شروع می‌کند. درواقع  آنچه لازم است در کلاس اول ابتدایی اتفاق بیفتد فقط کسب مهارت خواندن به‌صورت تمام و کمال است. چراکه اگر کودک بتواند در پایان سال متون متناسب با خود را روان و سلیس بخواند و درک مطلب کافی از آن‌ها داشته باشد، درواقع به لذت خواندن دست‌یافته است و حالا می‌توان انتظار داشت دیگر متون درسی را نیز بخواند و مطالب آن را درک کند. این یعنی کودک به‌صورت خودکار به جریان آموختن وصل شده است و از آن لذت می‌برد. چنین دانش‌آموزی را می‌توان به صفت درسخوان موصوف کرد، نه دانش‌آموزی که با تحدید و تشویق‌های نابه جا مجبور به حفظ کردن مطالبی برای امتحان شود به‌گونه‌ای که در اندک زمانی پس از امتحان تمام آن مطالب را از یاد برده باشد.

به‌عبارت‌دیگر خواندن مهم‌ترین چیزی است که والدین کودکان دوره ابتدایی باید نگران آن باشند و روشی را پیش بگیرند که کودک هرچه زودتر به مهارت روان‌خوانی دست پیدا کند، تا بدون ترس از متون با آن‌ها مواجه شده و از خواندن آن‌ها لذت ببرد. درس‌های دیگر از پی این خواهند آمد. چنین کودکی بعد از چند سال روش آموختن خود را طراحی خواهد کرد؛ که بدون شک روشی منحصربه‌فرد و مخصوص به شخص خود اوست. او در این روش از خواندن و کشف علوم مختلف لذت خواهد برد و می‌تواند فرآیند آموختن را تا آخر عمر برای خود طراحی و اجرا کند.

بنابراین به والدین کودکان دوران ابتدایی توصیه می شود بیشتر از هر چیز نگران ادبیات کودکانتان باشید و با دقت نظر محصولاتی را برای ایشان تهیه کنید که بتواند لذت خواندن را به ایشان بچشاند، بقیه امور خودبه‌خود درست خواهد شد.

در حال ارائه فرم...

سرور با خطایی مواجه شد.

 با موفقیت ارسال شد.

کلیۀ حقوق مادی و معنوی این سایت برای انتشارات جان جهان محفوظ است

انتشارات جان جهان

تهران، خیابان آزادی، خیابان والعصر، کوچه علیخانی، شماره 9، واحد 1

کد پستی: 1419983461

تلفن: 66595290، 09125675707

info@janejahan.com